اطلاعات مفید در مورد شغل حسابداری و تحصیلات حسابداری

از پرطرفدارترین رشته های موجود در بین افراد جامعه، حسابداری به دلیل تنوع در شاخه هایی که دارد مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است که هر فردی نسبت به شاخه انتخابی خود می تواند وارد بازار کار شود.
بر اساس آخرین آماری که در بین رشته ها اناجم گرفته، رشته حسابداری جزو 10 رشته اول پولساز می باشد. در واقع می توان گفت رشته حسابداری به رشته های مجزا و تخصصی زیر تقسیم بندی می شوند.

زیر شاخه های مختلف حسابداری

1.حسابداری مالی (عمومی)
2.حسابداری دولتی
3.حسابداری صنعتی
4.حسابداری مالیاتی
5.حسابداری بودجه ای
6.حسابرسی
7.حسابداری سیستم ها
8.حسابداری موسسات غیر انتفاعی
9.حسابداری اجتماعی

حسابداری مالی(عمومی)

رشته حسابداری مالی زیربنای تمام رشته های حسابداری است و موسسات بازرگانی فراوانی از آن استفاده می کنند و کلیه فعالیت های مالی در دفاتر خاص و در پایان هر دوره مالی و یا گزارش های مالی مورد نیاز به این رشته است.

حسابداری دولتی

از این رشته حسابداری برای چگونگی ثبت و نگهداری حساب ها مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که این رشته حسابداری مانند تمام شاخه های حسابداری اهمیت فراوانی دارد زیرا کوچکترین اشتباه می تواند موقعیت شغلی آن شرکت را تهدید کند.

حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی که به حسابداری قیمت تمام شده معروف است برای نحوه محاسبه قیمت تمام شده هر محصول در هر یک از مراحل تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

حسابداری مالیاتی

در این رشته حسابداری برای به چگونگی مالیات بر درآمد افراد و شرکت ها بر اسا قوانین و مقررات گفتگو می شود. با توجه به قوانین مالیاتی که علاوه بر کشور ما، کشورهای اروپایی استفاده می کنند.
در واقع می توان گفت یکی از برگ برنده هایی که با توجه به این رشته حسابداری مالیاتی می توانید داشته باشید تسلط کافی بر قوانین مالیاتی حاکم است.

حسابداری بودجه ای

حسابداری بودجه ای به چگونگی تنظیم و تهیه بودجه نسبت به نتایج فعالیت های مالی و مقایسه با بودجه تنظیم شده با نتایج واقعی عملیات مالی مورد بررسی قرار می گیرد که لازم است بدانید در این رشته روش های مختلف تهیه بودجه به طور کامل آموزش داده می شود.

 

شغل حسابرسی

حسابرسی عبارت است از بررسی اسناد، مدارک، دفاتر گزارشات مالی یک شرکت یا موسسه و اظهار نظر نسبت به صحت آنها. معمولا در یک موسسه از دو مرحله عملیات حسابرسی انجام گرفته می شود.
مرحله اول : حسابرسی داخلی است که توسط حسابرسان عضو آن شرکت یا موسسه انجام می گیرد.
مرحله دوم : حسابرسی توسط حسابداران مستقل حرفه ای که وابسته به آن شرکت ها و موسسات نمی باشد انجام می گیرد. حسابرسی یکی از عمده ترین خدماتی است که حسابداران مستقل ارائه می دهند.

حسابداری سیستم ها

در این رشته حسابداری آموزش های لازم یک سیستم حسابداری مناسب نسبت به نوع فعالیت، کمیت و کیفیت کار و میزان سرمایه آن موسسه داده می شود. این سیستم حسابداری چگونگی گردش کارها را معین می کند.

حسابداری موسسات غیرانتفاعی
در این رشته حسابداری از سیستم و عملیات حسابداری سازمان های غیرانتفاعی مانند خیریه ها و موسسات آموزشی صحبت می شود.

حسابداری اجتماعی
این رشته حسابداری از جدیدترین رشته های حسابداری است که جهت اندازه گیری هزینه ها و فایده اجتماعی آن ها که قبلا قابل اندازه گیری به حساب می آمد مورد استفاده قرار می گیرد.
یکی از موارد این رشته اندازه گیری الگوی ترافیک بخش های پر جمعیت یک کشور است که دولت به راحتی می تواند با استفاده از آن موثرترین شیوه استفاده از حمل و نقل را برای تسهیل کار تجارت و تامین محیط زیست مناسب برای ساکنین منطقه ایجاد کند.
توضیحات اجمالی رشته حسابداری و شغل حسابداری
همان طور که گفته شد رشته حسابداری یکی از پرطرفدارترین رشته های موجود در بازار است که افراد بسیاری نسبت به موقعیت شغلی این رشته سعی دارند وارد بازار کار آن بشوند.
اما عمده ترین مشکلی که اکثر افراد با آن مواجه می شوند نحوه کارایی رشته حسابداری در بازار کار و تحصیلات دانشگاهی است چرا که در دانشگاه ها عموماً به صورت تخصصی در رابطه با این رشته صحبت و کار انجام نمی شود و اکثر افراد به هنگام پایان تحصیلات خود مجاب می شوند که انواع نرم افزارهای حسابداری و نوع کاربرد آن ها در موسسات خصوصی دوره ببینند.
به جرات می توان گفت با توجه به کاربرد رشته حسابداری در تمام شرکت ها و موسسات خصوصی و دولتی می توان یک منبع درآمد خیلی مناسب را داشته باشیم. اما لازم است برای رسیدن به منبع درآمد بالا تخصص عملی خود را افزایش دهیم.

 

شرح وظایف حسابدار

شاید شما به مدت چند سال سابه فعالیت در یک شرکت و یا موسسه را با تعدادی نیرو داشته باشید و تمام کارهای حسابداری را خودتان انجام دهید. اما وظیفه اصلی یک حسابدار به شرح زیر است.
1.ثبت اسناد حسابداری صندوق، مربوط به دریافت و پرداخت های مالی در دفاتر یا نرم افزار مربوطه حسابداری
2.ثبت اسناد حسابداری مانند حقوق، بیمه، مالیات و … در دفاتر و نرم افزار
3.ثبت اسناد حسابداری ورود و خروج از انبار برای شرکت هایی که انبار دارند
4.ثبت اسناد حسابداری در شرکت هایی که فروش دارند
5.ثبت اسناد حسابداری هزینه و درآمد که نسبت به شرکت مورد نظر انجام می شود.
6.ثبت اطلاعات کارکنان و محاسبه حقوق و دستمزد آن ها
7.ثبت درآمدها و هزینه های شرکت و کنترل حساب سود و زیان و ارائه گزارش های دوره ای به مدیریت
8.تهیه مقدماتی صورت های مالی شرکت و ارائه به رئیس حسابداری یا مدیر مالی جهت کنترل و تایید نهایی
9.صدور چک، سفته، ضمانت نامه و پیگیری مهر و امضای آن و تحویل به ذینفعان

حسابدار کیست

وظیفه اصلی حسابدار شامل ثبت، تهیه گزارش و ازائه آن است. یک حسابدار معمولا اطلاعات مالی را ثبت کرده و گزارشات مربوطه را به مراجع قانونی تحویل می دهد.
نرم افزار حسابداری بهتر است یا حسابدار
با توجه به اسناد و مدارکی که هر شرکت یا موسسه نیاز دارد به صورت کتبی ثبت گردد نیاز به یک نرم افزار حسابداری است تا به صورت کاملا دقیق نسبت به نوع عملکرد آن شرکت یا موسسه میزان خرید، فروش، انبارداری، بیمه، خدمات و … را درون نرم افزار مورد نیاز ثبت کنید.
این کار عملا باید توسط یک حسابدار متخصص انجام گیرد تا به صورت دقیق گزارشات تکمیل شود. توجه داشته باشید احتمال اینکه در شرکت هایی این گزارشات توسط شخص عادی انجام گیرد احتمال به وجود آمدن مشکلی رخ خواهد داد.
پس لازم است در یک شرکت یا موسسه یک حسابدار متخصص و نرم افزار حسابداری مناسب را داشته باشید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of