توسعه کسب و کار

اطلاعات مفید برای توسعه کسب و کارهای کوچک

برای شروع و توسعه کسب و کار جدید و کوچک باید تمامی نقاط قوت و ضعف خود را بیابید تا بتوانید در کسب و کار خود موفق شوید. در حقیقت برای شروع تمامی کارها ریسک‌های زیادی را باید بپذیرید اما برای مقابله با این ریسک‌ها، برنامه ریزی‌های دقیق کمک رسان شما خواهد بود.

آگاه باشید برای راه اندازی کسب و کار شما با افراد و اقشار مختلفی سر و کار دارید؛ پس آمادگی برای برقراری با این دسته از افراد را در خود بیابید.

همچنین برای موفقیت در کار خود باید همت و تلاش فراوانی انجام بدهید و روزانه وقت زیادی برای کسب و کار خود در نظر بگیرید.

نکته

بسیاری از شکست‌ها در صورت برنامه ریزی صحیح، به وجود نمی‌آید. شاید در حین کار خود متوجه شوید که در بعضی مواقع تحمل مشتقات و زحمات را به تنهایی ندارید، پس داشتن انگیزه قوی می‌تواند شما را در مواقع سختی امیدوار سازد.

لیست بهترین راه ها برای توسعه کسب و کار

در ادامه چند مورد از راه‌ و روش‌هایی که تقریبا مهم و ضروری برای کسب و کارتان نیاز دارید برای شما بازگو می‌شود.

1. به دنبال ایده‌های متفاوت باشید

اگر ایده‌ی مناسبی برای کسب و کارتان به ذهنتان نمی‌رسد، از تجربه و ایده‌های دیگران استفاده کنید به طوری که تمامی ایده‌ها و همچنین نظرات افراد را سر جمع کنید و از کل آن یک ایده مناسب با کسب و کارتان پیدا کنید.

کمک گرفتن از افرادی که موفق شده اند

به طور مثال اگر به دنبال افتتاح رستوران و آشپزخانه هستید به چند رستوران و آشپزخانه که  معروف و مورد تایید عموم هستند، سر بزنید و سوالات خود را برای رفع نقص در کسب و کارتان بپرسید. به علاوه شما می‌توانید مجوز راه اندازی یک شعبه هم از آن‌ها دریافت کنید در صورتی که به توافق برسید و درصدی از سودتان را به آن‌ها پرداخت کنید.

پس برای توسعه کسب و کار باید تحقیق کنید که چه نوع مجوزهایی برای شروع در مرحله استارتاپی نیاز دارید.

همین طور چند کسب و کار کوچک که نسبتا ریسک کمتری دارند از جمله  گرفتن نمایندگی فروش شارژ ایرانسل و یا همراه اول همچنین فروش اینترنت پرسرعت گزینه‌های مناسبی هستند.

شما برای ایده پردازی ابتدا باید نیازهای خودتان را بیابید و اگر شما با این روش پیش بروید و ایده پردازی را تمرین کنید، می‌توان موفقت در کسب و کارتان را تضمین کرد.

2. از روش‌های تبلیغاتی اینترنتی استفاده کنید

زمانی که کسب و کارتان را شروع کردید، باید به دنبال افزایش مشتری باشید حال این عمل با استفاده از تبلیغات‌های متفاوت و خاص قابل انجام است.

در نظر داشته باشید موفقیت با پشتکار، طرح و نقشه جامعی که به انجام می‌رسانید، به دست می‌آید.

امروزه با استفاده از تولید محتوا برای سایت‌های مربوطه، مدیریت رسانه‌های مجازی و اجتماعی می‌توانید تبلیغ از محصولات خود را با بازخورد بسیار بالایی به انجام برسانید.

طوری برنامه ریزی کنید که کاربران از رویکردتان در برابر مسائل برای ارائه اید‌ه‌هایتان راضی باشند.

حتما در کسب و کارتان جزئیات را به خوبی عنوان کنید از جمله این جزئیات ساختار ورائه محصولات، درباره محصول و طرح توسعه می‌باشد.

اگر سایتی برای کسب و کار خود در نظر گرفته‌اید، با استفاده از دیجیتال مارکتینگ این موضوع را به خوبی پوشش دهید.

دیجیتال مارکتینگ به معنای استفاده از هر نوع ابزاری که در اینترنت و فضای رسانه موجود است. در واقع این روش بیشتر وابسته به شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، وبسایت و… است.

3. اندکی سرمایه اولیه برای راه اندازی کسب و کار

برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک حتما نیازی به سرمایه و پول زیادی نیست با برنامه ریزی دقیق و برآوردن زدن مقدار سرمایه اولیه می‌توانید ایده‌های خود را با مشتکار عملی سازید.

به عنوان مثال هزینه‌هایی چون مجوزها، بیمه، برندینگ، اجاره املاک و… را باید در نظر بگیرید. همین طور باید متعهد شوید تا مدت ۶ ماه یا یک سال دست از هدف و کار خود نکشید و در پایان کسب و کارتان منتظر سود مناسب از کارتان باشید.

اگر احساس کردید هزینه‌ی تقریبی که برای راه اندازی کسب و کارتان در نظر گرفته‌اید، کم و کسری دارد سریعا به دنبال تکمیل کردن سرمایه‌تان باشید و تا می‌توانید ایده خودتان را تغییر ندهید زیرا این عمل باعث سردرگمی  در کارتان می‌شود و شما را از هدف اصلی دور خواهد کرد.

4. انتخاب سیستم حسابداری برای کسب و کار خود

برای افزایش مشتری در کسب و کارتان باید به دنبال سیستم‌های کاری از پیش تعیین شده باشید. یکی از مهم ترین سیستم‌های مورد نیاز برای هر کسب و کاری،  سیستم حسابداری و سیستم هایی برای ساماندهی اطلاعات شرکت خودتان بخصوص میزان مخارج و درآمد است.

برنامه ریزی برای توسعه کار

سیستم حسابداری برای انجام مدیریت بودجه، تعیین مقدار محصولات و قیمت‌ها، شراکت و تعامل کاری با دیگر کسب و کارها و ثبت برگه‌های مالیاتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس بهتر است برای کار خود یک سیستم حسابداری تهیه کنید وافراد متخصص برای کار با نرم افزار و همین طور راهنمایی در راه اندازی بهترین و مناسب ترین سیستم حسابداری در نظر داشته باشید.

5. برنامه ریزی و طراحی نقشه برای کسب و کار

برای اینکه در آینده ایده‌های خود را محقق سازید، به طراحی و برنامه ریزی دقیق و مرتب نیاز دارید. طرح اولیه‌ای که کسب و کار شما را از مرحله شروع تا تاسیس و در نهایت رشد آن هدایت کرده، طرح کسب و کار است.

همین طور برای کسب و کارهای نوین در عصر جدید، برنامه ریزی و طرح‌های متفاوت و مختلفی وجود دارد. طرح‌های کارآفرینی بسیار مطلوب هستند که شکل نوشتاری آن‌ها بهترین است.

منظور از طرح کارآفرینی این است که به طور مثال تبلیغ‌هایی که روی جلد انواع خوراکی تعبیه شده است، از قبل تماما روی برنامه ریزی بوده است.

برنامه ریزی‌هایی که از قبل برای کسب و کارتان در نظر گرفته‌اید بیشتر کمک رسان شما خواهند بود تا برنامه‌هایی که در حین کسب و کارتان ریخته می‌شود. همچنین به بازارهایی که رو به رشد هستند رجوع کنید. به عنوان مثال بازارهای اپلکیشن و موبایل که امروزه بازارهای نوظهوری هستند و متقاضی در این بازارها به شدت رو به افزایش است. ناگفته نماند در دهه اخیر اکثر ثروتمندان داخل کشور در حوزه IT ، فضا و موبایل بوده‌اند.

نتیجه گیری

براساس نکاتی که ذکر شده شما باید هدف از راه اندازی کسب و کار را جویا باشید. یکی از رازهای موفقیت در راه اندازی کسب و کارهای کوچک داشتن پشتکار فراوان و روحیه قوی است که باعث می‌شود پیشرفت در زندگی خود داشته باشید.