اطلاعات مفید برای آشنایی با اصلی ترین مشکلات بازاریابی و فروش

عبارت بازار و بازاریابی در حیطه مقولات مهم و ارزشمندی است. از نظر علمی برای کسب درآمد بایستی علم اقتصاد داشته باشید و ریشه در دنیای وسیع  اقتصاد و سرمایه بی‌اندازید.
در بازار و اعمال بازاریابی مشکلات بسیاری وجود دارد که پیش از هر اقدامی باید خود را برای این مشکلات آماده کنید؛ همچنین در دنیای بازاریابی اگر به دنبال رونق و افزایش درآمد خود هستید نباید سطحی نگر باشید و برای آینده کسب و کارتان برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهید.

موارد زیادی وجود دارد که مشکلات عمده بازاریابی و فروش محسوب می‌شوند، به عنوان مثال توجه نکردن

  1. به مقوله بازار و مفاهیم مربوط به آن،
  2. ضعف در شناسایی تعاملات رفتاری کنش گران و کنش پذیران بازار
  3. نداشتن درک ساختار بازار
  4. و….

که موجب شده است بسیاری از مشاغل در ایران تداوم نیابند و با شکست های پی در پی رو به رو شوند. در ایران اکثر مشاغل و صنایع موجود، مشتری گرا نیستند و در تحقیقات انجام شده نسبت پیشرفت تکنولوژی در ایران به نسبت دیگر کشورهای دنیا،مشاغل و سیستم های کاری نه تنها به دنبال تکمیل کردن و ارتقا جایگاه خود نیستند بلکه اصلا احساس نیاز نیز نمی‌کنند و این کار باعث از بین رفتن تلاش های اولیه آن‌ها و نابودی مشاغل‌ زیر دستان کاری آنها می‌شود. البته می‌توان گفت مهمترین دلیل این رویکرد، عدم تفکیک مدیریت و مالکیت در کشور است.

مدیریت بازاریابی

اگر مدیریت درستی برای سرمایه های موجود قرار داده شود، بسیاری از مشکلات کاهش پیدا می‌کند و حتی داخل کشورمان مشاغل زیادی با کاربردهای فراوان به وجود می‌آید که حتی به تخصص بالا نیازی نخواهد داشت. و طبق روند اصلاح شده پیش خواهند رفت.در کشورهای در حال توسعه برای این موضوع اهمیت خاصی قائل هستند همین طور تجربه‌ها و مقایسه‌های موجود نشان دهنده پیشرفت آن‌هاست.
کشورهایی که در آینده نه چندان دور رقیب ما به حساب نمی‌‌آمدند، اما اکنون با پیگیری و تلاش‌های بسیار گوی پیشرفت را از ما ربوده اند.

به طور کلی بازاریابی و فعالیت‌هایی که در این بخش کاری در سطح‌های ساده و ابتدایی امور زندگی ما تاثیر پذیر خواهد بود، همین طور از جانب‌های مختلف مانند محل کسب و کار که ما با قشر بازاری و افراد مختلف تغییراتی انجام می‌شود که دست خودمان نیست همچنین نمی‌توانیم به این موضوع پی ببریم و به حالت اولیه و قبلی برگردیم.

سه مورد از فعالیت در حوزه‌های مختلف بازاریابی که شرح زیر هستند:

• حوزه تبلیغات
• حوزه تحقیقات بازار
• دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی در ایران چگونه است؟

در بسیاری از مشاغل باید به موارد زیادی توجه شود که شاید از لحاظ مدیر و کارکنان، ناچیز و بی ارزش باشد اما از نظر مشتری بسیار مورد پذیرش است. به عنوان مثال کیفیت ‌، قیمت ، توزیع و خدمات پس از فروش جز مواردی هستند که شاید برخی مشاغل به آن‌ها توجه خاصی نکنند اما برای مشتریان امری مهم و ضروری است. در بازار و بازاریابی باید به دنبال رقابت باشید و انتقادات مشتری از شما برایتان مهم باشد چون باعث پیشرفت شما در حیطه کسب و کارتان می‌شود .

شما یک سوپر مارکت را در نظر بگیرید؛ اگر به چهارچوب‌های علمی در راه اندازی سوپر مارکت توجه نشود، ضربه مهلکی بر کسب و کار شما وارد خواهد کرد. در این باره باید به مواردی چون مکان مناسب که در معرض دید عموم قرار داشته باشد، برانداز شیوه فعالیت سوپر مارکت‌های محله، قدرت اقتصادی برای شروع کار و سود آوری، طبقه اجتماعی، نوع محصولات ارائه شده برای جذب مشتری و امکانات کافی در نظر گرفته شود.

چند مورد از مهم ترین مشکلات بازاریابی و فروش محصولات

• ارائه محصولات نامتناسب با نیاز مشتریان

عدم درک مناسب و تشخیص نیازهای مشتریان یکی از مشکلات بزرگ محسوب می‌شود. اگر شرکت‌‌ها، سازمان‌ها و یا افرادی محصولات خود را نسبت به نیازهای عموم و مشتریان انتخاب نکنند، صدمه مهلکی به کسب و کارشان خواهد خورد.
محصولات باید ارزیابی شوند و بر اساس دیدگاه‌های مناسب به مشتریان ارائه بشوند تا کسب و کارتان در معرض خطر و یا ورشکستگی ایجاب نشود.

• شرایط و موقعیت مکانی نامناسب

انتخاب نادرست محل کار از لحاظ شرایط زمانی و بازدید کنندگان یکی از مشکلاتی است که هنوز هم رعایت نمی‌شود.
برای اینکه شما در کسب و کارتان موفق باشید باید علاوه بر محصولات ، مکان مناسب برای راه اندازی کسب و کارتان در نظر بگیرید همچنین محل کارتان به گونه ای باشد که ‌نیازهای مردم در آن موقعیت فعلی در نظر داشته باشید.

• عدم معرفی مناسب خود و تبلیغات نامنظم برای جذب مشتری

برای تبلیغات چند راه وجود دارد که یکی از این راه ها دیجیتال مارکتینگ است. به عبارتی مجموع همه‌ی فعالیت‌ها و بازاریابی‌هایی که برای ارائه محصولات و خدمات در حوزه دیجیتال (وب، اینترنت، لپ‌تاپ، موبایل و…) را دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی گویند.
برخی از شرکت‌ها و یا افراد تبلیغات برای کسب و کار را نادیده گرفته اند و یا به صورت نامنظم و پراکنده تبلیغات ساده برای محصولاتشان را انجام می‌دهند.
برای اینکه بازده خوبی داشته باشید باید روزانه تبلیغ کسب و کارتان را انجام بدهید به عنوان مثال تبلیغاتی همانند پخش تراکت، پیامک‌های محله‌ای، تعیین جایزه به ازای هر خرید و… می‌توانید انجام بدهید.

• عدم نارضایتی و سلب اعتماد مشتریان

اخلاق خوش و خلق مهربان یکی از مزایای کسب و کار در فروش محصولات است علاوه بر این مسئله قیمت‌های مناسب کالا و محصولات و همین طور کیفیت در حد عالی، باعث جلب اعتماد مشتریان می‌شود. اگر طوری رفتار کنید که مشتری احساس کند شما روی کسب و کارتان متمرکز هستید و روی برنامه ریزی دقیق عمل می‌کنید حتما اعتمادشان بیشتر از آنچه قبل بوده، می‌شود.

• عدم برنامه ریزی برای آینده کسب و کار

اکثر استارت‌آپ‌ها توسط افرادی که از مهارت خاصی برخوردار نیستند، استارت می‌خورند. برنامه ریزی باعث می‌شود تا برای هر روز کاری یک ایده داشته باشید که این عمل مشتریان را جذب می‌کند.
ایده‌های متفاوت در ارائه محصولات باعث افزایش فروش می‌شود. اگر برنامه‌های مرتب روزانه داشته باشید این کار عملی خواهد شد و از سود بیشتری برخوردار می‌شوید.

سخن پایانی

می توان نتیجه گرفت شرکت‌ها، سازمان‌ها و یا افرادی که در شرایط امروزه بهتر بتوانند از نظر کیفیت و نوع محصولات، نیازهای مشتریان را تامین کنند در واقع از لحاظ جنبه رقابتی با موفقیت چشمگیری رو به رو می‌شوند.
قدرت تشخیص و برنامه ریزی برای پیشرفت در کسب و کار یکی از مهارت‌هایی است که در عصر جدید با توجه به ارتباطات و امکانات از حسن ویژه‌ای برخوردار است.