نرم افزار حسابداری

خانه » نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری چیست؟

نرم افزار حسابداری شامل “یکی از برنامه های کامپیوتری می باشد که می توانید معاملات مالی را به آسانی مدیریت و پیاده سازی کنید.

دلایل و مزیت استفاده از نرم افزارهای حسابداری و مالی چه می باشد؟

 • دقت در انجام محاسبات را می افزاید

نرم افزار حسابداری می تواند با بالا بردن دقت در کارهای مالی و حسابداری شما و یا حتی حذف اشتباه های انسانی کمک به سزایی انجام دهد.اگر شما از فرآیندهای حسابداری دستی که شامل محاسبات ریاضی با استفاده از دست می باشد را در کارهایتان به کار ببرید با انجام یک محاسبه ناصحیح در ابتدای فرآیند می تواند تاثیر زیادی بر محاسیات بعدی شما بگذارد.

 • سرعت انجام کار را بالا می برد

پردازش اکانت های خود نسبت به پردازش دستی با استفاده از نرم افزار حسابداری با سرعت بیشتری انجام می شود.بخشی از این افزایش سرعت به خاطر کامپیوترها می باشد که می توانند ارقام را نسبت به مغز انسان ها  پردازش کنند.به عبارت دیگر، سازمان ها از طریق نرم افزار حسابداری این اجازه را دارند تا کارایی را با معرفی اتوماسیون خود مدیریت کنند.

 • هزینه های موجود در این نرم افزار کاهش می یابد

یکی از مزیت های قابل توجه نرم افزار حسابداری این است که هزینه های کلی را کاهش می دهد.اگر یک برنامه حسابداری در یک شرکت باشد هریک از اعضای تیم این اجازه را خواهند داشت که کار بیشتری را در زمان کمتری به اتمام برسانند.

 • انواع گزارش ها را ارائه می دهد

اطلاعات مالی ، دقیق و به موقع در اختیار کارکنان از طریق “نرم افزار حسابداری” قرار می گیرد.از آن جایی که فرستادن گزارش به صورت دستی خیلی وقت گیر می باشد شما می توانید با استفاده از نرم افزار حسابداری گزارش های مالی خود را می توان با پرکردن یک فرم و تنها با کلیک برروی یک دکمه گزارش های خود را در کمترین زمان تهیه نمائید.

 • مالیات خود را کاهش دهید

نرم افزار حسابداری فرآیند پیچیده پرداخت مالیات را را ساده تر انجام می دهد و در یک مکان مشخص تمام جزئیات مالی کسب و کار را قرار می دهد.

یک نرم افزار حسابداری خوب دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

قلب تپنده مالی کسب و کار یک سازمان نرم افزار حسابداری به شمار می آید.نرم افزار حسابداری و مالی تطابق بسیاری با کسب و کار دارد.

ویژگی های یک نرم افزار حسابداری خوب عبارت است از:

 • تحلیل کردن و گزارش دادن

شما می توانید با استفاده از این نرم فزار انواع اطلاعات را به صورت داده تحلیل و تفسیر کرده و گزارشات دقیقی را در پی داشته باشید.

 • داشتن محیط گرافیکی

فعالیت مبتنی بر اعداد حسابداری می باشد. شما می توانید با استفاده از نمودار و چارت اعداد نامفهوم را بهتر نمایش دهید و روندهای مالی یک شرکت را با کیفیت و قابل فهم تر ارائه دهید.

 • افزایش سرعت و استفاده به طور آسانی

یکی از مهم ترین معیار برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری ،افزایش سرعت در یک عملکرد محسوب می شود.

 • امنیت بالای “نرم افزار حسابداری خوب”

در زمان خرید یک نرم افزار حسابداری ، ویژگی های امنیتی آن نرم افزار و همچنین نرم افزار مورد نظر چگونه می تواند با آنتی ویروس ها عملکرد داشته باشد را از فروشنده درخواست کنید تا توضیح دهد.

 • آپدیت شدن به صورت اتوماتیک

شما باید از یک نرم افزاری استفاده کنید که آخرین تغییرات را به طور خودکار بروزرسانی کنید تا قوانین مالیاتی و مقررات مالی که در گذر زمان تغییر می کند اعمال شود.

انواع نرم افزار حسابداری ساما سیستم عبارت است از:

 • نرم افزار فروش
 • نرم افزار صورت مالی
 • نرم افزار تولید
 • نرم افزار خرید
 • نرم افزار حسابداری صنعتی
 • نرم افزار خزانه داری
 • نرم افزار انبار
 • نرم افزار حقوق دستمزد
 • نرم افزار crm

 

نرم افزار فروش:

فرآیندهای نرم افزار فروش شامل مرحله دریافت و تایید سفارش مشتریان،صور پیش فاکتور،دستور تحویل کالا،حواله خروج کالا و صدور فاکتور فروش می باشد.

اطلاعات بیشتر ———> نرم افزار فروش

 

نرم افزار صورت مالی:

اعمالی که بر روی پول ها انجام می شود از طریق نرم افزار صورت مالی استفاده می شود.به عنوان مثال درآمد مالی یک شرکت یا یک کارخانه از چه راهی و از چه جایی به دست می آید و خرج کردن آن از چه راهی می باشد و باقی مانده آن در حال حاضر چقدر می باشد.

بیشتر بدانید ———> نرم افزار صورت مالی

 

نرم افزار تولید:

مهمترین بخش مدیریت هزینه های چرخه تولید که بهای تمام شده کالا و خدمات با محاسبات دقیق به شمار می آید نرم افزار تولید می باشد که کمک زیادی بابت تصمیم گیری به طورصحیح کمک می کند.

بیشتر مطالعه کنید ———> نرم افزار تولید

 

نرم افزار حسابداری صنعتی:

برای برنامه ریزی و کنترل عملیات سازمان ها از نرم افزار حسابداری صنعتی استفاده می نمایند.این نرم افزار قادر به انجام کارهای دیگر نیز می باشد اعم از محاسبه و گزارش کالاها و دستمزد در ماه های مختلف سال.

اطلاعات بیشتر ———->نرم افزار حسابداری صنعتی

 

نرم افزار خزانه داری:

برای دریافت و پرداخت هایی که در شرکت صورت می گیرد و همچنین انواع دریافت ها که به صورت نقد و چک انجام می شود از نرم افزار خزانه داری استفاده می شود.

بیشتر بدانید ———–> نرم افزار خزانه داری

 

نرم افزار انبار:

طراحی و پیاده سازی فرآیندهای انبارداری مستلزم یک سیستم اطلاعاتی که برای مدیریت و مکانیزه نمودن به کار می رود از نرم افزار انبار نشات می گیرد.

بیشتر مطالعه کنید ———> نرم افزار انبار

 

نرم افزار حقوق دستمزد:

نرم افزار حقوق دستمزد نرم افزاری می باشد که حقوق کارکنان و کارمندان یک شرکت را در یک زمان مشخص ارزیابی و محاسبه می کند.

اطلاعات بیشتر ————> نرم افزار حقوق دستمزد

 

نرم افزار crm :

نرم افزار crm این امکان را به شما می دهد تا روابط بهتری با مشتریان خود در حیطه کسب و کار داشته باشید. و همچنین می توانید با کمک از این نرم افزار اطلاعات مشتری و سوابق کاری همکاران شرکت خودر ا ذخیره نمائید.

بیشتر بدانید ——-> نرم افزار crm

 

نرم افزار حسابداری ساما سیستم

نرم افزار حسابداری ساما سیستم با توان علمی و عملی متخصصان ساما سیستم متشکل از گروه برنامه نویسی ، حسابداران با تجربه و مدیران مالی با حدف یکپارچه سازی و ساماندهی امور مالی سازمان ها ، ارگان ها ، شرکت ها و مجموعه های کوچک طراحی و روانه بازار شده است . نرم افزار حسابداری ساما سیستم به دلیل سادگی در اجرا و همچنین امکانات دقیق و مناسب برای همه نوع کاربری قابلیت استفاده خواهد داشت ، از یک ارگان و سازمان گرفته تا یک مجموعه کوچک . در عین سادگی و سهولت در دسترسی به بخش های مختلف ، امکانات و اصول دقیقی در آن پیاده سازی شده است که حسابداران با تجربه و کم تجربه را مجذوب خود کرده است .

نرم افزار حسابداری ساما سیستم با پشتوانه تیم فنی و علمی خود توانسته است شرکت ها و ارگان های بزرگی را مجاب به استفاده از آن کند ، همچنین در کنار استفاده از این نرم افزار تیم حسابداری ساما سیستم و همچنین مدیریت های مالی و حسابرسی ساما سیستم به شما کمک خواهد کرد تا در امور حسابرسی و مالی خود بدون هیچ مشکلی پیش رفته و به خواست خود برسید . مشاورین ساما سیستم به صورت مداوم مشاوره های لازم را در امور حسابرسی و حسابداری به شما خواهند داد.

 

هر شرکت یا موسسه خصوصی ، در جریان فعالیت های خود در طول زمان ، معاملات و عملیات مالی متعدد و متنوعی نظیر خرید و فروش اموال ، کالا و خدمات ، دریافت و پرداخت پول ، اخذ و باز پرداخت وام و تسهیلات مالی انجام می دهد که این معاملات و عملیات وقایعی نظیر فرسودگی اموال که به تدریج و با مرور زمان رخ می دهد بر شرکت اثر مالی می گذارد.

منطق نرم افزار حسابداری بدین صورت است که دارای یک بخش ورود اطلاعات و هفت بخش گزارش گیری و شش بخش ابزارهای مختلف تسهیل کننده است که درفیلم آموزشی ذیل نحوه کارکردن با هر کدام توضیح داده شده است.
از آنجایی که نتیجه کلیه قسمت های دیگر نرم افزار به این قسمت منتقل خواهد شد و اساس کار یک حسابدار با این قسمت از نرم افزار می باشد ، استخراج و طبقه بندی اطلاعات در این قسمت از اهمیت خاصی برخوردار است. در این قسمت شما می توانید به تعریف اطلاعات پایه حسابداری اعم از حسابها، اشخاص و مراکز هزینه بپردازید.

تعریف حساب های اصلی در نرم افزار حسابداری

تعریف حساب های اصلی در نرم افزار حسابداری

تعریف مراکز هزینه در نرم افزار حسابداری ساما سیستم

تعریف مراکز هزینه در نرم افزار حسابداری ساما سیستم

هنگام ثبت دستی در این قسمت یا ثبت اتومات از قسمت های دیگر برنامه شما با داشتن 3 فیلد که 2 تای آن به صورت شناور می باشد قدرت مانور بالایی برای ثبت کردن انواع اسناد دارید و همچنین صرف جویی در وقت برای تعریف اطلاعات پایه از دیگر مزایای این قسمت می باشد.

قدرت مانور بالا برای ثبت کردن انواع اسناد و تعریف اطلاعات پایه

قدرت مانور بالا برای ثبت کردن انواع اسناد و تعریف اطلاعات پایه

ارتباط دادن حساب ها و اشخاص با دیگر قسمت ها از ابتدای تعریف از دیگر نکاتی است که نرم افزار جامع ساما سیستم لحاظ کرده است.

ارتباط دادن حساب ها و اشخاص با دیگر قسمت ها

ارتباط دادن حساب ها و اشخاص با دیگر قسمت ها

برای سرعت در امر گزارش گیری نرم افزار ساما چندین گزارش پیش فرض در نظر گرفته است که شما تنها با چند کلیک می توانید از آیتم مورد نظر گزارش دلخواه را تهیه نمایید.

تنظیمات وضعیت حسابهای اصلی در نرم افزار حسابداری

تنظیمات وضعیت حسابهای اصلی در نرم افزار حسابداری

گزارش از وضعیت حسابهای اشخاص

گزارش از وضعیت حسابهای اشخاص

گزارش از وضعیت مراکز هزینه

گزارش از وضعیت مراکز هزینه

اگر برای ثبت تولید خود فرمول تولید ثابتی ندارید، یا به عبارت دیگر از فرمول سفارشی استفاده می کنید نگران نباشید شما می توانید با ثبت تولید سفارشی میزان کالای مصرفی خود را مشخص کنید.

مشخص کردن میزان کالای مصرفی خود با ثبت تولید سفارشی

مشخص کردن میزان کالای مصرفی خود با ثبت تولید سفارشی

قدرت این گزارش های پیش فرض به قدری است که شما کمتر نیازی به تهیه گزارش های سفارشی پیدا می کنید.
البته ساما سیستم قابلیت تهیه گزارش سفارشی حتی با در نظر گرفتن حساب دوبل هم از یاد نبرده است.

برخی از امکانات نرم افزار حسابداری :

 1. امکان تعریف دو حوزه شناور مراکز هزینه و اشخاص که با حسابها گردش پیدا می کنند.
 2. امکان تعریف 4 سطح به هم پیوسته از حسابها به ترتیب گروه و کل و معین و تفصیلی
 3. امکان گزارشگیری بر اساس حسابها و اشخاص و مراکز به صورت تلفیقی و تفکیکی
 4. امکان جستجوی انواع فرمولها و گزارشات تولیدامکان گزارشگیری نسبت به یک موضوع از چند ناحیه (گزارشگیری دوبل و سوبل)
 5. امکان گزارشگیری ترازهای آزمایشی در تمامی سطوح حسابها
 6. امکان انتخاب تنظیمات نمایش سند حسابداری
 7. امکان صدور سند حسابداری به صورت دستی و امکان نمایش اسناد حسابداری صادر شده از دیگر قسمتهای نرم افزار
 8. امکان گزارش دفاتر قانونی برای تسهیل در امر تحریر دفاتر قانونی
 9. امکان جستجو در اسناد حسابداری و قابلیت کپی و کات کردن آرتیکلهای ثبتهای حسابداری از یک روز به روز دیگر
 10. امکان قطعی و غیر قطعی کردن اسناد حسابداری و مستندات مربوط به آنها
 11. امکان صدور سند اختتامیه حسابهای موقت و دائمی و صدور سند افتتاحیه در سال مالی بعد به صورت اتوماتیک
 12. امکان تعویض گردش حسابها و مراکز و اشخاص به یکدیگر به صورت تلفیقی و ترکیبی در دوره های تاریخی
 13. امکان شماره گذاری مجدد اسناد حسابداری بر حسب تاریخ صدور در زمان تحریر دفاتر قانونی و…
 14. امکان تعریف 4 سطح به هم پیوسته از مراکز هزینه
 15. امکان گزارشگیری نسبت به یک موضوع از چند ناحیه (گزارشگیری دوبل و سوبل)
 16. امکان گزارش گیری بر اساس انواع گروه اشخاص
2018-11-20T08:01:09+00:00