به طور کلی در همه شرکتهای بازرگانی داراییهایی که به قصد فروش خریداری می گردند مهمترین بخش داراییهای آنها را تشکیل می دهد و می توان به طور قطع بیان نمود که اکثریت این شرکتها در نحوه انبارش و قیمت گذاری کالاهای خود دچار مشکلات عدیده ای هستند و دلیل اصلی آن ضعف برنامه های حسابداری و مالی اداری در عدم توجه به استانداردهای حسابداری موجود در این زمینه هستند .
نرم افزار حسابداری و مالی اداری ساما سیستم با امکان پیاده سازی همزمان دو روش نگهداری دائمی و ادواری موجودی کالا و قیمت گذاری صحیح کالاها با توجه به نوسانات قیمت کالاها در بازار این مشکلات را حل می نماید . به عبارت دیگر به طور ساده لازم به توضیح است که شرکتهای بازرگانی همیشه برخی از محصولات خود را ازانبار شرکت می فروشند و برخی از آنها را بدون ورود به انبار شرکت بلا واسطه از دست تامین کنندگان آن کالاها به دست مشتریان خود می رسانند که این واقیعت امکان همزمان دو روش دائمی و ادواری را در محاسبه سود و یا زیان حاصل از فروش هر محصول لازم می سازد .
همچنین همواره هر کالایی که به انبار شرکت وارد می شود به معنای خرید آن کالا نیست و هر کالایی که از انبار شرکت خارج می شود معنای فروش نمی دهد ، پس لازم می آید تا تفکیک رویدادهای مالی مختلف که ظاهرا به انبار شرکت بازرگانی ورود و خروج می کنند انجام شود نرم افزار حسابداری و مالی اداری ساما سیستم این امکانات را برای شرکتهای بازرگانی فراهم می سازد .

نقاط قوت نرم افزار جامع ساما سیستم در شرکتهای بازرگانی :

 • امکان پیاده سازی همزمان روشهای نگهداری موجودی کالای دائمی و ادواری
 • امکان محاسبه کالاهای خارج شده از انبار بر اساس یکی از روشهای قیمتگذاری لایفو و فایفو و میانگین موزون
 • امکان اصلاح و قیمت گذاری مجدد کالاهای خارج شده از انبار به صورت اتوماتیک پس از اصلاح بهای تمام شده برخی از خریدهای گذشته
 • تفکیک مفاهیم ورود از خرید و خروج از فروش کالا

همچنین لازم به توضیح است که این شرکت با پک نرم افزار بازرگانی خود که شامل نرم افزار حسابداری ، خزانه داری ، خرید ، فروش وانبار می شود نیازهای اساسی یک شرکت بازرگانی را مرتفع می نماید.لازم به توضیح است که از دو پک عمومی و مدیریت این شرکت که به ترتیب شامل محصولات ذیل می باشند جهت ارتقاء هرچه بیشتر کارها می توان استفاده نمود .

مشخصات پک مدیریت:

این پک از محصولات ساما سیستم شامل نرم افزارهای اعمال مدیریت جهت اداره هر چه بهتر سازمانها و شرکتها است که در ذیل هر کدام از آنها توضیح داده می شود:

1-نرم افزار crm:

این نرم افزار جهت کنترل و مدیریت و ارتباط مستمر با مشتریان طراحی گردیده است به گونه ای که با استفاده از این نرم افزار بنگاه های اقتصادی می توانند گزارشات متنوعی بابت مشتریان خود داشته باشند .
به عنوان مثال گزارش از مشتریان ناراضی و راضی از مجموعه و دلیل نارضایتی و رضایتنمدی آنان همچنین بهترین و بیشترین محصولات فروخته شده و… از مشتریان خود داشته باشند . به عبارت دیگر این نرم افزار به آنها جهت حفظ بازار فروش خود در شرایط رقابتی کمک می نماید .

2-نرم افزار مدیریت:

این نرم افزار به مدیران ارشد و میانی جهت تنظیم تقویم کاری و مدیریت نیروهای تحت نظر کمک
می نماید.

3-مدیریت اسناد:

این نرم افزار به مدیران مالی جهت انجام اقدامات اصلاحی بر روی اسناد سایر زیر سیستمهای نرم افزار بدون هیچ گونه محدودیت و کنترل داخلی کمک می نماید.

4-مدیریت بازاریابی:

این نرم افزار برای شرکتهایی که از روش بازاریابی مستقیم برای مشتریان خود استفاده می نمایند جهت کنترل و مدیریت بر روی بازاریابان استفاده می شود .

5-مدیریت مالی:

این نرم افزار مدیران یک شرکت را در تهیه گزارشات مدیریتی از روی صورتهای مالی آنها کمک می نماید .
به عنوان مثال تهیه گزارشات مدیریت مالی شامل اهرمهای مالی و عملیاتی و نسبتهای مالی شامل نسبت جاری و آنی و دوره وصول مطالبات و سرمایه در گردش و نقطه سر به سر هر محصول و …

6-صورتهای مالی:

این نرم افزار صورتهای مالی اساسی را بر طبق استاندارد حسابداری شماره یک تهیه و به همراه یادداشتهای توضیحی در اختیار استفاده کنندگان آن قرار می دهد .

مشخصات پک عمومی:

این پک از نرم افزار جامع ساما سیستم شامل امکانات و ابزارهایی برای تسهیل امور مختلف مالی و اداری در بنگاه های اقتصادی می گردد که شامل موارد ذیل است :

1-  دبیرخانه :

این نرم افزار به شرکتها امکان حذف کاغذ در مکاتبات اداری درون سازمانی را خواهد داد و به عبارت دیگر برقراری اتوماسیون اداری توسط این نرم افزار قابل اجراست . همچنین امکان ذخیره سازی و بازیابی مستندات مالی مربوط به هر سند حسابداری توسط این نرم افزار قابل انجام است.

2-دارایی ثابت:

این نرم افزار امکاناتی را راجع به داراییهای ثابت در اختیار شرکت به شرح ذیل قرار می دهد:

 • امکان طبقه بندی داراییهای ثابت و محاسبه استهلاک و تجدید ارزیابی آن
 • امکان پیاده سازی سیستم تعمیرات پیشگیرانه توسط کنترل کیفیت
 • امکان ارائه گزارش تعمیرات ماشین آلات و داراییهای ثابت
 • امکان صدور انواع سند حسابداری

3-اعتبارات اسنادی:

با استفاده از این نرم افزار شرکتها می توانند کلیه امور صادرات و واردات خود را از آغاز تا پایان مدیریت نمایند و برخی امکانات آن شامل موارد ذیل است :

 • امکان مشخص نمودن روش واردات شامل زمان و مکان تحویل کالا
 • نحوه تسویه حساب خرید خارجی شامل تسویه نقدی و یا گشایش اعتبار اسنادی
 • تعیین نوع و نرخ ارزهای مختلف در طول انجام جریان واردات و صادرات و تبدیل آن به ریال
 • تفکیک عملیات گمرکی و تعیین موقعیت مکانی کالاها
 • صدور انواع سند حسابداری در طول مسیر فرآیند واردات و صادرات و…
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.