نرم افزار حسابداری صنعتی

نرم افزار صنعتی

محاسبه بهای تمام شده کالای تولیدی یک عملیات کلیدی است که بنگاه های تولیدی با به دست آوردن آن میتوانند به نتیاجی مانند تایین قیمت فروش محصول ، شاخص های بهره وری ، سود و زیان و … برسند . از این رو استفاده از یک نرم افزار حسابداری صنعتی که با توجه به استاندارد های تعریف شده  کارایی لازم را داشته باشد ، اهمیت ویژه ای دارد .

نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم در عین سادگی در کاربری با رعایت استاندارها و اصول حسابداری بستری را برای کاربران فراهم میکند که بتوان بهای تمام شده کالاهای نیمه ساخته و محصولات را در هر ایستگاه تولیدی به تفکیک روز و کالا به دست آورد . به دست آوردن بهای تمام شده کالای نیمه ساخته یکی از ویژگی های نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم میباشد که به کاربران این امکان را میدهد که علاوه بر داشتن موجودی ریالی واقعی در صورت فروش کالاهای نیمه ساخته سود و زیان واقعی فروش کالا های نیمه ساخته را در اختیار داشته باشند .

در ادامه به توضیح مختصری در مورد کاربری نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم خواهیم پرداخت .

همانطور که مشاهده میکنید نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم طوری طراحی شده که با کمترین ورود اطلاعات و دخالت کاربر بهای تمام شده محصولات و کالاهای نیمه ساخته را در اختیار کاربر قرار میدهد .

3 بخش ورود اطلاعات ، محاسبات و گزارشات برای نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم در نظر گرفته شده که به توضیح این بخش ها میپردازیم .

تعریف حساب ها

قبل از شروع محاسبات و یا ورود اطلاعات دربخش حسابداری صنعتی ساما سیستم لازم است که ابتدا سری به قسمت حسابداری و تعریف حساب ها بزنیم .

در این بخش کاربران باید ابتدا تمامی هزینه ها(چه حقوق و دستمزد و چه سربار) را پیدا نموده و تنظیمات لازم را برای استفاده در نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم روی آنها انجام دهند .

نحوه تنظیم به این صورت است که بعد از پیدا کردن یک کد حساب باید مشخص شود که این حساب هزینه از نوع دستمزد است یا سربار . برای تسهیم این هزینه از الگوریتم معادل آحاد تکمیل شده استفاده میشود و یا زمان. همانطور که در عکس مشاهده مینمایید چهار فیلد برای این تنظیمات در نظر گرفته شده . نحوه استفاده از این فیلدها برای مشخص کردن تنظیمات بدین صورت است که با انتخاب یک فیلد و استفاده از کلید اسپیس وضعیت جاری تغییر میکند . اگر گزینه دارد برای هر یک از فیلده انتخاب شود به معنی true  و انتخاب حالت میباشد و اگر گزینه ندارد انتخاب شود به معنی false  و عدم انتخاب حالت میباشد .

لیست هزینه ها

بعد از مشخص کردن نوع هزینه های تاثیر گذار بر روی محاسبه بهای تمام شده در نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم با ورود به این قسمت کاربران میتوانند لیستی از تمامی هزینه ها به همراه گردش آنها داشته باشند و به بررسی این هزینه ها بپپردازند .این بخش بیشتر جنبه گزارشی دارد ولی پیشنهاد میشود کاربران قبل از تهیه بهای تمام شده ابتدا با استفاده از این قسمت از صحیح بودن اطلاعات مربوط به انواع هزینه ها مطمئن شوند.

تعریف opc

کاربرد اصلی این قسمت در حسابداری صنعتی و برای محاسبه قیمت تمام شده محصولات و یا کالا های نیمه ساخته میباشد ولی برای دسته بندی و کنترل بهتر کاربران نیاز دارند که قبل از تعریف فرمول های تولید ایستگاه های کاری مربوطه را تعریف نمایند و از آنها به هنگام تعریف فرمول تولید استفاده نمایند . از این رو اگر کاربری قبلا از نرم افزار تولید استفاده کرده باشد با این فرم آشنایی دارد .

همانطور که در عکس مشاهده مینمایید opc در نرم افزار حسابداری صنعتی ساما شامل دو بخش هدر و آیتم میباشد .

در بخش هدر کاربران اطلاعات اولیه که شامل موارد زیر است وارد مینمایند.

شماره اصلی و فرعی : دو شماره برای طبقه بندی و تعریف opc  . نحوه ارتباط دو شماره بدین صورت است که با انتخاب هر شماره فرعی شماره های اصلی آن از یک شروع شده و نرم افزار تولید ساما سیستم خودش اقدام به صدور شماره اصلی در هر  opcبا توجه به شماره فرعی آن می کند و از شماره فرعی نیز جهت طبقه بندی ایستگاه های کاری استفاده می شود مثلا در یک واحد تولید 5 مدل محصول ساخته میشود . برای هر یک از محصولات یک شماره فرعی در نظر گرفته میشود که با توجه به این شماره ، برای هر یک از ایستگاهای تولیدی هر محصول شمار اصلی صادر میگردد .

نام ایستگاه تولیدی : یه نام برای هر ایستگاه تولیدی .

کد انبار: کد انبار محصولات یا کالا های نیمه ساخته که در این ایستگاه تولیدی ساخته میشود .

کد مرکز: میتوان برای ارزیابی بهتر هزینه ها و کنترل دقیق تر برای هر یک از ایستگاهای کاری یک مرکز تعریف نمود و در این فرم این دو را به یکدیگر ارتباط داد .

فیلد های تعداد در تولید ، درصد تکمیل ، معادل آحاد تکمیل شده و زمان تولید :با توجه به نوع و روش محاسبه بهای تمام شده انتخابی توسط کاربر باید میزان زمان در هر ایستگاه تولیدی و یا درصد تکمیل محصول در هر ایستگاه مشخص شود . کاربران با استفاده از این چهار فیلد میتوانند این اطلاعات را وارد و روش در نظر گرفته را مشخص نمایند .

تیک هزینه خاص : با استفاده  از این تیک کاربران میتوانند برای یک ایستگاه کاری یک یا چند هزینه خاص با درصد جذب هزینه به صورت اختصاصی مشخص نمایند .بعد از انتخاب این گزینه میتوان در قسمت آیتم حساب های هزینه مورد نظر را انتخاب نمود .

در قسمت آیتم که پس از انتخاب تیک هزینه اختصاصی(در صورت لزوم از این گزینه استفاده میشود) باز میشود . کاربران در این بخش میتوانند یک یا چند حساب هزینه را انتخاب نمایند و در فیلد بعدی درصد جذب هزینه در این ایستگاه تولیدی را مشخص نمایند . در فیلد بعدی جمع درصد هر هزینه در ایستگاه های مختلف تولیدی مشخص شده و نمایش داده میشود .

تعریف شابلون حسابداری صنعتی

در نرم افزار حسابداری صنعتی ساما از آنجا که پس محاسبه قیمت تمام شده تمامی اسناد مربوط به ورود و خروج انبار تمام کالاهای نیمه ساخته و محصولات تغییر میکند و اسناد حسابداری باید رویداد مالی تسهیم هزینه ها را در دل خود جای دهند نیاز به ثبت حسابداری محاسبه بهای تمام شده میباشد . از این رو کابران باید شابلون ثبت حسابداری بهای تمام شده را تعریف نمایند .

در این قسمت کاربران باید یک الگو برای ثبت اسناد حسابداری تعریف نمایند .با تعریف این الگو و شابلون بعد از ثبت حسابداری تمامی اسناد به صورت اتوماتیک ثبت خواهند شد .

محاسبه بهای تمام شده

پس از یک دوره و یک بازه تاریخی و ورود اطلاعات تولید ،انبار ، حسابداری و مطمئن شدن از از صحت اطلاعات و عدم تغییر آنها نوبت به محاسبه بهای تمام شده در نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم میرسد . در نظر داشته باشید با انجام این عملیات امکان ثبت تولید های جدید ، ورود و خروج های انبار در بازه تاریخی محاسبه شده از کاربران صلب خواهد شد .

همچنین به هنگام محاسبه بهای تمام شده در نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم کلیه مبالغ حواله ها و رسید های تولید اصلاح گشته و دیگر قبل تغییر یا قیمت گذاری مجدد نیستند .

با ورود به قسمت محاسبه بهای تمام شده فرم زیر ظاهر میگردد ک به توضیح و نحوه کار با آن خواهیم پرداخت .

همانگونه که در عکس مشخص است این بخش مانند بسیاری از بخش های نرم افزار ساما سیستم شامل دو قسمت هدر و آیتم میباشد .

در قسمت هدر اطلاعت بازه تاریخی و شماره سند حسابداری نگهداری میشود و در قسمت آیتم اطلاعات مربوط به کالا ها . نکته مهم در این فرم اوتوماتیک بودن تمامی گزینه ها میباشد و کاربران پس از ایجاد هدر جدید و مشخص نمودن بازه تاریخی به راحتی میتوانند بهای تمام شده کالاهای نیمه ساخته و یا محصولات را در اختیار داشته باشند .

کاربران برای شروع کافیست که تا به روی گزینه هدر جدید کلیک نمایند و بازه تاریخی مد نظر را وارد نمایند .

بعد از ایجاد هدر و با استفاده از گزینه بارگذاری جدول تمامی آیتم های تولید شده در بازه تاریخی در جدول بارگذاری خواهد شد . نحوه بارگذاری به این ترتیب است که به تفکیک روز کلیه محصولات و کالاهای نیمه ساخته هر ایستگاه تولیدی و فرمول تولید بارگذاری خواهد شد .به طور مثال اگر برای یک ایستگاه تولیدی  در یک روز دو گزارش تولید کالای X  هر کدام به مقدار 50 ثبت شده باشد ، در جدول کالای X  را در تاریخ مربوطه به مقدار 100 نمایش میدهد .

پس از بارگذاری جدول و با استفاده از گزینه های محاسبه دستمزد و سربارمیزان جذب سربار و دستمزد هر کدام از سطر ها با توجه به میزان تولید و اطلاعات هر opc  به صورت خودکار محاسبه و در ستون های مربوطه درج خواهد گشت و دیگر نیازی به هیچ نوع عملیات جانبی نیست .

پس از محاسبه دستمزد و سربار و با استفاده از گزینه محاسبه مواد ، با توجه به میزان تولید و ضرایب مصرف تولید هزینه مواد هر سطر محاسبه و نمایش داده خواهد شد . نکته مهم این است که در یک کالا ی تولیدی  ممکن است از کالای نیمه ساخته استفاده شده باشد و ارزش این کالا های نیمه ساخته به گونه ای محاسبه میشود که هزینه دستمزد و سربار به روی آنها اعمال شده و محاسبه بهای تمام شده به دقت انجام میپذیرد .

با استفاده از محاسبه نهایی بهای تمام شده نهایی همه کالا ها در این فرم درج و نمایش داده خواهد شد و به همین راحتی پروسه محاسبه بهای تمام شده به اتمام میرسد .

کاربران میتوانند پس از اتمام محاسبه بهای تمام شده و استفاده از گزینه ثبت حسابداری با توجه به شابلون هایی که تعریف کرده اند(که نحوه تعریف و کاربرد آن را در بالا توضیح داده ایم) این محاسبات را در نرم افزار حسابداری ساما سیستم به صورت اتومات ثبت نمایند .

در این فرم یک گزینه تحت عنوان آنالیز کالا برای کاربران در نظر گرفته شده که با انتخاب یک سطر و استفاده از آن میتوان تمامی مواد مصرفی و یا کالا نیمه ساخته مصرفی از ابتدای خط تولید و ایستگاهای تولیدی قبلی تا به اینجا را برای کالای خط مذکور و انتخاب شده مشاهده نمایند .

عکس فوق مربوط به آنالیز کالا میباشد که در این قسمت کدهای سبزرنگ مربوط به مواد اولیه میباشند و کدهای سیاه مربوط به کالاهای نیمه ساخته .

این ابزار به کاربران کمک میکند تا آنالیز دقیقی از یک کالای تولیدی خود داشته باشند .

گزارشات حسابداری صنعتی

مانند دیگر قسمت ها و پس از محاسبه بهای تمام شده در نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم  امکان گزارش گیری های متنوع در اختیار کاربران میباشد . انواع گزارشات به صورت تجمیعی و یا تفکیکی با فیلتر های مختلف در این قسمت برای کاربران در نظر گرفته شده تا بتوانند از عملکرد واحد تولیدی و اقتصادی خود به خوبی با خبر شوند . ضمن اینکه در این قسمت کاربران میتوانند انواع خروجی ها با شکل های متفاوت از گزارش ها تهیه نمایند . مانند اکسل پی دی اف و … .

توضیحات ارائه شده خلاصه و مختصر توضیحی درباره امکانات کلی نرم افزار حسابداری صنعتی ساما سیستم بود . مخاطبان محترم و عزیز در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانند با مجموعه ما ارتباط برقرار کنند و در صورت نیاز دموی نرم افزار را به صورت حضوری و یا با استفاده از نرم افزار های ریموت مشاهده نمایند .