4 روش برای افزایش کارآیی سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

هدف سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) کمک به شرکت در راستای دستیابی به استراتژی­ های مشتری مدارانه خود است. هرچه شما و همکارانتان فرآیندهای مشتری محور خود را بیشتر با برنامه CRM ادغام کنید، سریعتر به اهداف و درآمد ثابت خواهید رسید. چنین چیزی به معنی انتخاب بهترین نرم افزار CRM و سپس رسیدن به خودکارسازی، کارآیی و انتقال اطلاعات برای تمامی کارکنان می باشد که با مشتریان سر و کار دارند – که با یک رویداد ساده قابل دستیابی نیست. در ادامه 2 روشی را می بینیم که می توانید با استفاده از آنها بیشترین استفاده را از سرمایه گذاری CRM خود به دست آورید.

1. افراد را وادار به استفاده از آن کنید

مهمترین روش برای استفاده بهینه از سیستم نرم افزاری CRM این است که همه کاربران استفاده از آن را به حالت حداکثر برسانند. چنین چیزی کاملا مشخص است، اما وقتی می فهمیم که وادار کردن بازاریابان، خدمه فروش و نمایندگان ارتباط با مشتری برای استفاده مداوم از نرم افزار CRM معمولا یک چالش فرهنگی بزرگ برای بسیاری از شرکت ها می باشد، در این صورت اهمیت موضوع را درک می کنیم.

شرکت های کمی می توانند به استفاده 100 درصدی از CRM برسند ، به این دلیل که تعدادی از کاربران در مقابل این تغییر مقاومت خواهند کرد، فرآیندهای معاملاتی خود را خارج از سیستم انجام می دهند و حتی فعالیت هایی را به موازات سیستم CRM انجام می دهند.

همچنین این حقیقت را در نظر بگیرید که کاربران می خواهند نرم افزار CRM را با سرعت های مختلف استفاده کنند. عده ای با اشتیاق به دنبال آن خواهند رفت، بیشتر افراد درجه ای از تردید را نشان خواهند داد و عده ای قلیل هرگز آن را یاد نخواهند گرفت، اگر همه کار را به خودشان بسپارید.

بخش بزرگی از یادگیری نرم افزار CRM به درک کردن این حقیقت برمی گردد که افراد مختلف آن را با سرعت های مختلف یاد می گیرند و باید اجازه چنین چیزی را به آنها بدهید. معمولا بهترین روش این است که از روش تشویق و تهدید استفاده کنید و انگیزه هایی را برای آن دسته از فراهم آورید که می خواهند کل سیستم را یاد بگیرند، و در مقابل، جریمه هایی را برای آن دسته از افراد تعیین کنید که مایل به یادگیری آن نیستند.

با این حال، هرگز هدف نهایی را از جلوی چشمتان دور نکنید: آشنا کردن همه افراد با این سیستم. هرچه زودتر افراد خود را وادار به استفاده از سیستم کرده تا وارد کردن اطلاعات شروع شود؛ به این صورت، کارآیی سیستم بیشتر شده و پروژه CRM شما بسیار کاربردی تر خواهد بود.

4 روش برای افزایش کارآمدی (CRM)

2. کاربران خود را آموزش دهید

زمانی که می خواهید نرم افزار CRM را نصب کنید، اطمینان حاصل کنید که زمان و بودجه کافی را برای یادگیری موثر و جامع اختصاص داده اید.

به زودی خواهید فهمید که تفاوت بسیار زیادی میان استفاده حداقلی از سیستم CRM و روان بودن با آن وجود دارد. متاسفانه مسئله آموزش کاربران معمولا بعدها مورد توجه قرار می گیرد و اینگونه تصور می شود که تنها چند ساعت آموزش برای کاربران کافی می باشد تا به آنها یاد دهیم که کدام دکمه ها را فشار دهند.

این کار درست نیست. کلید روان بودن با سیستم این است که کاربران را با تمامی جنبه هایی آشنا کنید که احتمالا با آنها روبرو می شوند. چنین چیزی بسیار بیشتر از توضیح این مسئله زمان می برد که کدام اطلاعات در کجای صفحه قرار می گیرد. هدف یادگیری و فهم است، نه اینکه تنها کارهای روتین را به آنها یاد دهیم.

کاربران نه تنها باید با نحوه استفاده از کاربردهای فعلی آشنا شوند، بلکه باید مزیت های برنامه جدید را یاد گرفته و این نکته را بفهمند که چگونه نقش آنها در این سیستم با بقیه شرکت سازگار خواهد بود. این نکته برای فهم کلی بسیار مفید بوده و به آنها کمک می کند بفهمند که چرا از آنها خواسته می شود اطلاعات درخواستی توسط سیستم را وارد کنند. این کار همچنین از وارد کردن اطلاعات اشتباه و ناکامل به سیستم جلوگیری می کند.

آموزش مداوم می تواند آشنایی با سیستم و اعتماد به نفس کاربران را بیشتر کند. این کار نه تنها کارآیی کارمندان را افزایش خواهد داد، بلکه آنها را تشویق می کند از روش ها و میانبرهای منحصر به فرد خودشان استفاده کنند. با به اشتراک گذاشتن این تکنیک های توسعه کاربری، شما می توانید استفاده از سیستم را افزایش دهید و سازمان خود را بسیار کارآمدتر کنید.

با ما همراه باشید در مقاله آینده نکات بیشتری در اختیارتان قرار می گذاریم.