نرم افزار انبار

خانه » نرم افزار انبار

نرم افزار انبار چیست؟

نرم افزار انبار را می توان این گونه بیان کرد “در شرکت های تولیدی و بازرگانی برای این که تبادلات کالایی مدیریت و پی گیری شود ، از این نرم افزار استفاده می شود.

 

برای دریافت آمار موجودی انبار و همچنین آمار ورود و خروج کالا به انبار به طور لحظه به لحظه و اتوماتیک، بررسی و گزارش داده می شود.

روش های قدیمی و سنتی برای مدیریت موجودی انبار وجود دارد که می توان نرم افزار اکسل را نام برد و هنوز بعضی از افراد در کسب و کار خود استفاده می کنند.ولی این نرم افزار برای مدت طولانی و حجم عظیمی از کالا مفید نمی باشد.به این منظور شرکت ها سرمایه گذاری بر روی نرم افزار انبار انجام می دهند.یکی از الزامات در کسب و کار دقیق وجود نرم افزار انبار می باشد که کسب و کار را نیز توسعه می دهد.

نرم افزار انبار خوب دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

 1. استفاده آسان

یکی از ویژگی هایی که برای “نرم افزار انبار خوب”  می توان در نظر گرفت این است که استفاده آسانی اپراتور از آن داشته باشد.نرم افزارها برای این طراحی و پیاده سازی شدند که کار را برای کابران خود آسان تر نمایند.کاربر نباید از طریق استفاده از این نرم افزار در زمان طولانی خسته شود و همچنین عملیات خور را در سریعترین زمان ممکن بتواند انجام دهد.

 1. با دیگر سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری یکپارچه شدن

نرم افزار انبار به گونه ای طراحی و پیاده سازی شده که با دیگر سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری هماهنگ و یکپارچه شده و در کسب و کار سیستم ها می تواند با یگدیکر تعامل و ارتباط داشته باشد.

 1. عملیات بدون کاغذ را انجام دادن

استفاده از کاغذ با وجود طراحی نرم افزار انبار فراموش شدنی می باشد.پردازش به صورت الکترونیکی درصد خطا در اطلاعات را به صورت قابل توجهی کم می کند و نیز سرعت پردازش را بالا می برد. به همین علت از داده ها می توان اطلاعات زیادی را خارج کرد.

 1. در همان لحظ اطلاعات را می توانید وارد کنید

برای کالاهای ورودی مکان مورد نظر را می توان در همان لحظه به آن اختصاص داد که این یکی از مزیت های مهم نرم افزار انبار می باشد.این ویژگی موجب کاهش زمان پردازش می شود و ضمانت آن را می کند که هر ورودی کالا در جای صحیح خود قرار گرفته است.

 1. به صرفه ترین هزینه

تخمین زدن هزینه نرم افزار یکی از سخت ترین کارها در زمینه تولید نرم افزار می باشد.قیمت و ارزش در نرم افزار انبار را براساس ویژگی های قابل ارائه می توان تعیین کرد.براساس خدماتی که به کاربر یک نرم افزار ارائه می دهد به همان اندازه قیمت آن افزایش می یابد.

 

“نرم افزار انبار” ساما سیستم

کنترل دقیق موجودی کالا به صورت ریالی و مقداری یکی از چالش های پیش روی شرکت ها می باشد. ماژول انبار در نرم افزار حسابداری ساما سیستم با ایجاد امکانات و کنترل های خاص سعی کرده است که کنترل موجودی انبار به صورت دقیق را برای کاربران ایجاد کند.

منوی تنظیمات نرم افزار انبار ساما سیستم

منوی تنظیمات نرم افزار انبار ساما سیستم

جدا سازی کالاها در همان ابتدای تعریف از ویژگی های نرم افزار انبار ساما می باشد. تعریف هر کالا با جزئیاتی مانند 3 سطح واحد فرعی، قفسه بندی و نقطه سفارش از تمهیداتی است که نرم افزار ساما در نظر گرفته است.

تعریف هر کالا با جزئیاتی مانند 3 سطح واحد فرعی در نرم افزار انبار

تعریف هر کالا با جزئیاتی مانند 3 سطح واحد فرعی در نرم افزار انبار

سند افتتاحیه انبار از سال قبل- ثبت ورود به انبار از روی خرید یا برگشت از فروش ثبت ورود به انبار از روی تولید- ثبت ورود به انبار به صورت دستی حالت های مختلفی است که “نرم افزار انبار ساما” برای افزایش موجودی کالا در نظر گرفته است.

 

ثبت ورود به انبار از روی خرید یا برگشت از فروش ثبت ورود به انبار از روی تولید

ثبت ورود به انبار از روی خرید یا برگشت از فروش ثبت ورود به انبار از روی تولید

ثبت ورود به انبار به صورت دستی در نزم افزار انبار

ثبت ورود به انبار به صورت دستی در نزم افزار انبار

شما می توانید تنها با چند کلیک موجودی کالای پایان دوره خود را به دوره جدید اضافه نمایید(عکس افتتاحیه)

 

اضافه نمودن موجودی کالای پایان دوره در نرم افزار انبار

اضافه نمودن موجودی کالای پایان دوره در نرم افزار انبار

خروج کالا معمولا با اجازه شخص دیگری به غیر از انباردار می باشد. برای عملیاتی شدن این قضیه، در نرم افزار انبارداری ساما شما می توانید قبل از خروج کالا مجوز خروج کالا ثبت نمایید. در این صورت انباردار می تواند از روی مجوز، خروج کالا ثبت کند یا از موجودی یک انبار کم و به موجودی انبار دیگر اضافه کند.

 

ثبت کردن مجوز خروج کالا در نرم افزار انبار ساما سیستم

ثبت کردن مجوز خروج کالا در نرم افزار انبار ساما سیستم

همچنین شما امکان ثبت خروج کالا به صورت دستی و یا از روی اسناد فروش و برگشت از خرید را دارا می باشید. شما می توانید با توجه به روند سازمانی خود به جای صدور خروج کالا از روی فاکتور فروش، از روی اسناد خروج انبار فاکتور فروش خود را صادر نمایید. همچنین شما با ثبت تولید خروج مواد اولیه و یا کالای نیمه ساخته ی خود را در این قسمت ثبت نمایید.

امکان ثبت خروج کالا به صورت دستی در نرم افزار انبار

امکان ثبت خروج کالا به صورت دستی در نرم افزار انبار

ثبت خروج کالا از روی اسناد فروش و برگشت از خرید

ثبت خروج کالا از روی اسناد فروش و برگشت از خرید

در عین اینکه شما تمام اسناد مربوط به انبار خود را در این قسمت ثبت می کنید با قدرت مانور بالا توانایی تفکیک این اسناد را دارا می باشید.
به طور مثال می توانید مواد اولیه خود را جدا از کالای نیمه ساخته شده ثبت سند کنید، هر کالای نیمه ساخته شده را در ایستگاه مربوط به خود ثبت کنید یا کالاهای ساخته شده را از آماده فروش تفکیک نمایید.

ثبت و توانایی تفکیک تمام اسناد مربوط به انبار

ثبت و توانایی تفکیک تمام اسناد مربوط به انبار

یکی از مشکلات محاسبه موجودی کالا نواسانات قیمت در بازار ایران می باشد که شما با استفاده از اصلاح مبالغ حواله ها می توانید این مشکل را مرتفع سازید.

 

محاسبه موجودی کالا با استفاده از اصلاح مبلغ حواله

محاسبه موجودی کالا با استفاده از اصلاح مبلغ حواله

امکان ثبت جا به جایی کالا بین چند انبار مشترک از دیگر توانایی های زیر سیستم انبار نرم افزار جامع ساما سیستم می باشد.

امکان ثبت جا به جایی کالا بین چند انبار مشترک

امکان ثبت جا به جایی کالا بین چند انبار مشترک

در نهایت شما با استفاده از گزارشات ساما سیستم می توانید انواع گزارشات تفکیکی و تجمیعی از انواع فرآیند های انبار خود تهیه نمایید.

تهیه کردن گزارشات تجمیعی از انواع فرآیندهای انبار

تهیه کردن گزارشات تجمیعی از انواع فرآیندهای انبار

 

تهیه کردن گزارشات تفکیکی از انواع فرآیندهای انبار

تهیه کردن گزارشات تفکیکی از انواع فرآیندهای انبار

برخی امکانات نرم افزار انبار

 • امکان صدور رسید انواع کالا.
 • امکان صدور رسید موقت و صدور رسید دائمی از روی رسیدهای موقت صادر شده درصورت نیاز شرکت.
 • امکان صدور مجوز خروج کالا به منظور کنترل داخلی بر روی موجودیهای انبارو درصورت صدور مجوزخروج کالا موجودی موثر کالا کاهش می یابد تا کالاهایی که به انباردار اجازه خروج آن داده شده است به شخص دیگری داده نشود.به عبارت دیگر دونوع منطق در موجودیها وجود دارد یکی موجودی اصلی که همان واقعی است و یکی موجودی موثر که همان موجودی قابل استفاده است.
 • امکان صدور حواله انبار از روی مجوز خروج کالا.
 • امکان صدور حواله انبار بدون نیاز به صدور مجوز خروج کالا در شرکتهایی که نیاز ندارند.
 • امکان صدور فرم جابه جائی کالا که دراین صورت نیازی نیست که اول از انبار مبدا حواله صادر شود و سپس در انبار مقصد رسید صادر شود.در این صورت فرم جابه جائی این کار را اتوماتیک انجام می دهد.البته لازم به توضیح است که این فرم فقط باید در زمانی صادر شود که کالا از انبار مبدا به انبار مقصد هیچ گونه تغییری نکند.
 • امکان انواع گزارشگیری کالا و انبار توسط پرسنل انبار بدون نیاز به علم حسابداری.
 • امکان انواع گزارشگیری تخصصی از کالاها و انبارها توسط گزارش اسنادی انبار برای حسابداران و مدیران مالی.
 • امکان صدور فاکتور خرید و برگشت از فروش از روی رسید انبار.
 • امکان صدور فاکتور فروش و برگشت از خرید از روی حواله انبار.
 • امکان اصلاح مبلغ حواله ها و اسناد حسابداری مرتبط با آنها به صورت اتوماتیک بعد از تغییر قیمت فی خرید کالاها در رسیدهای انبار بر اساس روش ارزیابی میانگین موزون.به عنوان مثال اگر کالایی را خریداری کنیم و قبل از آنکه در مورد فی خرید با تامین کننده به توافق برسیم کالا را تحویل گرفته و به فروش برسانیم وبعد از فروش کالا در مورد فی خرید با تامین کننده آن به توافق برسیم برای محاسبه سود و زیان ناخالص فروش کالا باید فی میانگین موزون حواله انبار را بدست آوریم که نیازمند ثبت فی خرید کالا در رسید انبار همان کالاست که پس آن سیستم خود فی حواله انبار صادر شده قبلی را بر اساس روش ارزیابی میانگین موزون محاسبه کرده و سند حسابداری مرتبط با آن را نیز اصلاح می کند.
 • امکان پیاده سازی همزمان روش دائمی و ادواری موجودی کالا.
 • امکان ارزیابی ارزش کالا بر اساس روش ارزیابی میانگین موزون.
 • امکان صدور سند افتتاحیه انبار که موجودی واقعی انبار سال مالی قبل را به سال مالی جاری انتقال می دهد.
 • تعریف انواع انبار و گروه بندی کالا.
 • تعریف انواع شابلون صدور سند حسابداری برای ثبت سند فرمهای رسید و حواله انبار.
2018-11-21T12:40:18+00:00