نرم افزار CRM به کاربران کمک می کند بر روابط سازمان خود با افراد از جمله مشتریان، کاربران خدمات، همکاران یا تامین کنندگان تمرکز کنند.
هنگامی که مردم در مورد نرم افزار CRM صحبت می کنند، ممکن است به یکی از سه مورد زیر اشاره داشته باشند:
CRM به عنوان فناوری: این یک محصول فناوری است که اغلب در فضای ابری مورد استفاده قرار می گیرد. از این سیستم برای ثبت، گزارش و تجزیه و تحلیل تعاملات بین شرکت و کاربران استفاده می شود. این همچنین یک سیستم یا راه حل CRM نامیده می شود.
CRM به عنوان یک استراتژی: این یک فلسفه کسب و کار در مورد چگونگی مدیریت ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه است.
CRM به عنوان یک فرآیند: از این به عنوان یک سیستم کسب و کار تصریح شده برای پرورش و مدیریت روابط استفاده می شود.

نرم افزار CRM چه کارهایی انجام می دهد؟
نرم افزار CRM اطلاعات مخاطبین مشتری مانند ایمیل، تلفن، نمایه رسانه های اجتماعی، وب سایت و موارد دیگر آنها را ثبت می کند. همچنین می تواند به طور خودکار اطلاعات دیگر، مانند اخبار اخیر در مورد فعالیت شرکت را در بر بگیرد و اطلاعاتی نظیر تنظیمات شخصی مشتری را در ارتباطات آنها ذخیره کند.
نرم افزار CRM این اطلاعات را سازماندهی می کند تا به شما یک لیست کامل از افراد و شرکت ها بدهد تا بتوانید رابطه خود را در طول زمان بهتر درک کنید.
نرم افزار CRM مدیریت ارتباط با مشتری را با ایجاد دید 360 درجه از مشتری، گرفتن تعاملات با کسب و کار و ارائه اطلاعات مورد نیاز برای گفتگو بهتر با مشتریان، بهبود می بخشد.
چرا نرم افزار CRM مهم است؟

CRM یک کسب و کار را قادر می سازد تا روابط خود را با مشتریان، کاربران خدمات، همکاران، شرکا و تامین کنندگان تقویت کند.
پیاده سازی روابط خوب و پیگیری چشم انداز و مشتریان برای خرید و نگهداری مشتری مهم است که در قلب عملکرد CRM قرار دارد.
شما می توانید همه موارد را به صورت یکجا ببینید – یک داشبورد ساده و قابل تنظیم که می تواند تاریخ قبلی مشتری را با شما، وضعیت سفارشات شما، مسائل مربوط به خدمات مشتری برجسته و غیره بیان کند.
گارتنر پیش بینی می کند که تا سال 2021، تکنولوژی CRM به تنهایی بزرگترین درآمد در هزینه های نرم افزار سازمانی خواهد بود. اگر کسب و کار شما برای چندین سال طول خواهد کشید، شما می دانید که به یک استراتژی برای آینده نیاز خواهید داشت. برای کسب و کارهای پیش رو نرم افزار CRM یک چارچوب برای استراتژی ایجاد می کند.
چگونه کارکردهای مختلف کسب و کار از سیستم CRM سود می برند؟

چگونگی استفاده از مزایای سرویس های مختلف کسب و کار CRM آورده شده است:

تیم های فروش می توانند از نرم افزار CRM برای درک بهتر روند فروش خود استفاده کنند.
مدیران فروش می توانند به طور قابل ملاحظه ای به پیشرفت اعضای تیم فردی در دستیابی به اهداف فروش خود دسترسی داشته باشند و ببینند که چگونه تیم، محصولات و کمپین های فروش شخصی عملکرد خوبی دارند.
بخش فروش از کاهش تعداد مدیر، درک عمیق تر از مشتریان خود و فرصت صرف زمان بیشتری برای فروش و زمان کمتری برای ورود اطلاعات بهره می برد.

بازاریاب ها می توانند از نرم افزار CRM برای پیش بینی ساده تر و دقیق تر استفاده کنند.

آنها می توانند فرصتی برای سرپرستی و مدیریت فرصت ها داشته باشند و کل مسیر مشتری را از مرحله تحقیق تا فروش رصد کنند، به طوری که به آنها در درک بهتر مسیر فروش یا کارهای آینده کمک می کند.

تیم خدمات مشتریان می توانند به طور موثر مکالمات را در سراسر کانال ها دنبال کنند.
بدون یک پلت فرم مشترک برای تعاملات مشتری، ارتباطات را ممکن است در بین اطلاعات بیشمار از دست بدهید ، که منجر به پاسخ نامطلوب برای یک مشتری ارزشمند می شود.
تولیدات زنجیره ای، تدارکات و تیم های مدیریت شریک می توانند روابط را بهتر مدیریت کنند.
آنها می توانند جلسات را با تامین کنندگان و شرکای دیگر پیگیری کنند، درخواست های ثبت شده را نهایی کنند، یادداشت های مفید اضافه کنند، پیگیری های برنامه را انجام دهند و در بالای اولویت های مراحل پیش بینی شده باقی بمانند.

تیم HR می تواند از نرم افزار CRM برای سرعت بخشیدن به روند استخدام و پیگیری عملکرد کارکنان استفاده کند.

نرم افزار CRM می تواند با تسریع فرآیند انطباق، خودکار سازی فرآیند مدیریت نامزدها، تجزیه و تحلیل نیازهای منابع و شناسایی شکاف های مهارتی و پشتیبانی از دستیابی به اهداف نگهداری کارمندان، به عملکرد HR کمک کند.